OLOVO RICCOLA (OLOVO ČUVAR)
OFFSHORE ANGLER - više gramaža dostupno
Za razliku od traine na kojoj su olovnice raspoređene duž cijelog središnjeg dijela alata, cijela težina ove panule koncentrirana je na jednome mjestu. Uteg čija težina se najčešće kreće oko 50-60 dkg a ovisi o dubini na koju želimo potonuti i brzini kojom plovimo, ovješen je posebnom pramom na tijelo panule. Pramu dužine oko metra najpraktičnije je objesiti na đogulin iza kojega se proteže predvez dužine cca 20-30 metara. Prama treba biti tanja od tijela panule kako bi u slučaju kačenja olova tijelo ostalo netaknuto. Olovo čuvar ima ulogu pipala kojim dodirujemo dno i na taj način ponuđenu ješku držimo u njegovoj samoj blizini. Sve više domaćih ribolovaca prakticira loviti ovom tehnikom i to iz nekoliko razloga.
Panulu je lakše napraviti, može se prakticirati i iz ruke i štapom, a u slučaju zakašnjele reakcije na dodir dna puno rjeđe dolazi do kačenja ješke jer je ona izdignuta za dužinu prame. Treba napomenuti da je ovo jedina vrsta panule na kojoj ješka prati olovo kao najnižu dodirnu točku iznad njenog nivoa. Naime, vrlo česta zabluda preuzeta iz literature je da traina uslijed povlačenja morem stvara takozvani "trbuh",tj da ješka prolazi iznad olovnica. Takva teorija vjerojatno je nastala krivim interpretacijama starih ribara koji su zbog neposjedovanja sondera dno ispitivali tako da bi relativno brzo ispustili dio panule iz ruke pa je u fazi potonuća trbuh nastajao zbog karakterističnog rasporeda olova .
Pri kontaktu s dnom je naravno potrebno odmah odići panulu kako nakon prolaska predveza mamac i udice ne bi zadjenuli. Olovo čuvar nam nudi i mogućnost lova štapom jer se tijelo panule može bez zastoja namotati na rolu sve do predveza. Skidanje čuvara u ovom slučaju iziskuje stanovitu vještinu ukoliko je ulovljena riba koja pruža jaki otpor do samoga izvlačenja na površinu. Koristi li se štap pri lovu čuvarom, poželjno je umjesto povraza na rolu namotati upredenicu koja za istu čvrstoću ima manji promjer pa nam panula tone dublje za istu dužinu ispuštenoga tijela. Naravno, u slučaju štapa se tijelo i predvez ne spajaju đogulinom već direktno čvorom kako bi ovaj nesmetano prolazio kroz vodilice.
Pri lovu iz ruke upredenica je na žalost neprimjenjiva jer reže kožu dlanova baš zbog spomenutog malog promjera. Ako usporedimo putanju traine i čuvara pri skretanju, uočit ćemo da traina prati brod gotovo idealnom putanjom, dok čuvar omogućuje naglije skretanje pri čemu olovo više "sječe put". Zato nam se kod čuvara u slučaju kompliciranoga dna sa naglim promjenama oblika i dubina može češće dogoditi da olovo prođe dnom koje nismo pročitali na sonderu. Varijacija na temu je kombinacija traine i čuvara. Nađete li se na terenu koji je predubok za konstrukciju vaše traine, kačenjem dodatnog čuvara na kraj olovnica (na đogulin) doseći ćete dubine koje su vam do tada bile nedodirljive.